obrázok

ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2020
/ festival, podpora čitania, významné podujatie, pre deti

28. 09. 2020 - 30. 09. 2020 Mestská knižnica mesta Piešťany (Mestská knižnica Piešťany, Piešťanské informačné centrum, Elektrárňa Piešťany, Dom umenia Piešťany, Zuckmann Villa, Kultúrny dom Drahovce, Kursalon, Galéria Kultúrno spoločenského centra Fontána, Floreát Ideapark, La Musica, Ensana Thermia Palace Health Spa Hotel *****, Kaštieľ Chtelnica, ZŠ E. F. Scherera, ZŠ a MŠ Moravany nad Váhom, ZŠ s MŠ Banka, ZŠ Krakovany, ZŠ Brezová)

Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

Festival Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe patrí k najvýznamnejším aktivitám našej knižnice, ktorého cieľom je propagácia literatúry, podpora čítania a čitateľského hnutia detí. Prezentuje rozprávku v jej rôznych podobách – literárnej, výtvarnej, dramatickej a animovanej. Zámerom XI. ročníka medzinárodného česko-slovenského Festivalu Zázračný oriešok je motivovať deti a podporiť ich pozitívny vzťah k čítaniu, posilniť ich čitateľskú gramotnosť a čitateľské hnutie a zároveň zaujímavou a atraktívnou formou rozšíriť ich vedomosti z literárnej výchovy nadobudnuté v škole.

Účastníkom a návštevníkom ponúkame stretnutia s tvorcami detských kníh a rozhlasových rozprávok, tvorivé dielne s ilustrátormi, divadelné dramatizácie, výstavy knižných ilustrácií a literárnych objektov. Súčasťou festivalu sú verejné počúvania súťažných titulov, prezentácia rozhlasových rozprávok, celoslovenská poslucháčska súťaž a udeľovanie cien autorom v oblasti detskej tvorby. V septembri odprezentujeme festivalové aktivity aj v Trnave.

V XI. ročníku festival sme rozšírili o aktivity, ktorými si pripomenieme významné 100. výročie profesionálneho divadla na Slovensku – medzinárodnou detskou výtvarnou súťažou, tematickou výstavou a prezentáciou divadelnej rozprávky na motívy literárneho textu. Partnerom výtvarnej súťaže v Českej republike je Městská knihovna v Praze, s ktorou spolupracujeme už dlhé roky.
Ďalšou významnou udalosťou, ktorú si pripomenieme podujatím Rozprávky z knižnice, bude 95. výročie založenia knižnice v Piešťanoch.

Hlavné festivalové aktivity sa konajú v dňoch od 28. septembra do 30. septembra 2020, počas ktorých sa uskutoční súťažná konfrontácia a prehliadka rozhlasových hier na motívy kníh domácich i zahraničných autorov z produkcie Slovenského rozhlasu. Jeho súčasťou bude okrem predstavenia súťažných titulov, autorov, podujatí a sponzorov i slávnostné odovzdávanie cien. Náročnú úlohu budú mať detská i odborná porota, ktoré rozhodnú o tom, ktorý zo súťažných titulov získa cenu Zázračný oriešok. Autorom ceny XI. ročníka je významný slovenský ilustrátor Juraj Martiška.
Už tradične sa bude udeľovať aj zvláštna cena Rozhlasu a televízie Slovenska za celoživotné dielo a prínos v rozhlasovej dramatickej tvorbe pre deti. Zvláštna cenu Literárneho informačného centra – Cenu Márie Ďuríčkovej – bude aj v tomto ročníku udelená autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos.
Prezentácia rozhlasových rozprávok a sprievodné aktivity k výstavám budú pokračovať do konca augusta.

Cieľovou skupinou festivalu sú deti a mládež, rodičia, pedagógovia, rozhlasoví a knižniční pracovníci i široká verejnosť. K účasti na sprievodných podujatiach oslovíme materské, základné, špeciálne školy a centrá voľného času na území mesta, okresu i celého Slovenska.
Hlavnými organizátormi festivalu sú Mesto Piešťany, RTVS, Mestská knižnica mesta Piešťany. Spoluorganizátormi sú Literárne informačné centrum, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave, Združenie rozhlasových tvorcov a České centrum v Bratislave. Partnermi sú CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM o.z., Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Škola umeleckého priemyslu J. Vydru v Bratislave, Dom umenia Piešťany, Elektrárňa Piešťany, ASIL, Český rozhlas, Městská knihovna v Praze a ďalší.
Festival sa koná pod záštitou ministerky kultúry Slovenskej republiky Natálie Milanovej, veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Tomáša Tuhého a predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Číslo ročníka
XI.

Usporiadateľ: Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany, Trnavský samosprávny kraj, RTVS

Finančná podpora podujatia: Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Súvisiace akcie

Newsletter
Detská knižnica